Energetická certifikace - Průkaz energetické náročnosti budovy
|
Tendy ve stavebnictví se stále více ubírají směrem k nízkoenergetickým budovám. Současně vzniká tlak na snížení spotřeby a hledají se úsporná řešení. Dle §6a zákona č. 406/2006 Sb. o hospodaření energií je dána povinnost zpracování průkazu ENB pro všechny nové a téměř i pro všechny rekonstruované budovy. Tento průkaz (zpracovaný dle vyhlášky č. 148/2007 Sb.) musí být součástí dokumentace potřebné ke stavebnímu řízení (dáno vyhláškou 499/2006 Sb.) Průkaz ENB je hodnotícím dokumentem posuzujícím úroveň energetického hospodářství objektu, na jejímž základě třídí objekty dle energetické náročnosti (škála A až G - obdobným způsobem, jakým se z hlediska energetické náročnosti třídí i domácí spotřebičů). Průkaz ENB hodnotí objekt z hlediska potřeby energie na vytápění, ohřev teplé vody, umělé osvětlení, vzduchotechnická zařízení a klimatizaci (je-li instalována). Energetická náročnost objektu je přímo spojena s provozními náklady budovy. Průkaz ENB tak hraje nezanedbatelnou roli při tržním oceňování budovy.
Označení - hodnocení: A - mimořádně úsporná B - úsporná C - vyhovující D - nevyhovující E - nehospodárná F - velmi nehospodárná G - mimořádně nehospodárná
Stavby typu A zahrnují objekty stavěné za použití moderních stavebních postupů za použití nadstandardních konstrukčních materiálů a zateplovacích systémů, což z nich činí stavby s velmi nízkou energetickou náročností. Rozdíl v energetické náročnosti mezi stavbou typu A a stavbou typu E může dosahovat dle odborníků ve stavebnictví až dvou třetin z celkových nákladů na vytápění. Energetický certifikát platí po dobu 10 let a jeho vlastník je povinen jej po tuto dobu uchovávat. Při případném prodeji nemovitosti jej odevzdává novému vlastníkovi, při případném pronájmu dává kopii nájemci.
|